S rozvojem Internetu se mění i složení policejního aparátu

.

Hospodářská konjunktura má pozitivní vliv na kriminalitu. V České republice v roce 2017 klesla kriminalita o více než 7 procent. Bylo spácháno „pouze“ 202 tisíc trestných činů. Pokles je možno zaznamenat především u loupeží a krádeží, zejména automobilů, neboť je postupně trh přesycen spotřebním zbožím, navíc přibývá zabezpečovacích a kamerových systémů, kreditních karet a zločincům se příliš nevyplácí riskovat kvůli této majetkové trestné činnosti.
pouta na rukou muže

Nárůst kyberkriminality

Neznamená to však, že by došlo k významnému posunu v morálce zločinců, ti pouze mění taktiku. Zatímco klesá počet běžných „materiálních“ krádeží a loupeží, narůstá kriminalita ve virtuálním světě. Tzv. kyberkriminalita, což je policejní termín pro trestnou činnost v souvislosti s výpočetní technikou a Internetem, vzrůstá dokonce velmi prudce.
venkovní kamery
Policejní prezident ČR nedávno uvedl v rozhovoru s pracovníky ČT, že v roce 2017 policie vyšetřovala již více než 5600 kyberzločinů. Pro policejní složky to znamená změnu orientace jejich práce, v současné době se této speciální práci věnuje více než tři stovky policistů, což je prozatím stále nedostatečný počet. Policii zkrátka chybí počítačoví experti.
otisk prstu

.

Nedostatek policejních expertů brzdí nízké mzdové ohodnocení

Zakopaný pes je ale v mzdovém zařazení těchto odborníků. Po IT specialistech je totiž stále obrovská poptávka, obecně je v České republice spíše nedostatek počítačově zdatných lidí a ti si pochopitelně mohou vybírat práci především takovou, která je dobře ohodnocena. Realita je pak taková, že soukromé společnosti nabízí několikanásobně vyšší platy, než které může vyplatit policie. Muselo by v tomto případě dojít ke změně legislativy, ale největší problém, a to v dlouhodobém horizontu, je v pružnosti a reakční délce zákonodárného sboru. Není zkrátka tak jednoduché navýšit ze dne na den platy policejním specialistům.

S rozvojem Internetu se mění i složení policejního aparátu
4 (80%)2
.